Veľmi sa mi páčia komunitné projekty. Veľa komunitných projektov s participáciou bez finančného ohodnotenia existuje aj v online svete. Do mnohých z nich sa v týchto dňoch plánujem zapojiť. Tu si odložím zoznam projektov, ktoré ma oslovili:
- flightradar24.com – asi najznámejší online projekt, ktorého úlohou je zobrazovanie polohy lietadiel nad našou planétou, pomocou komunitou rozmiestnených prijímačov signálu. Signál pochádza z lietadiel a je vysielaný na frekvencii 1090 MHz.
Môj stav: požiadal som o zapojenie sa do systému, čakám na odpoveď, detektor chcem umiestniť na Hvezdárni v BB. - lightningmaps.org – ten WEB vám v reálnom čase, s priemerným meškaním do pár sekúnd, zobrazuje búrkové blesky vo svete. Participovať na ňom môže každý i keď na WEBe je dosť dlhá čakacia doba na registráciu.
Môj stav: Som na čakacej listine, detektor chcem umiestniť na Hvezdárni v BB. - map.safecast.org – ide o projekt za ktorým stoja Japonci, podieľa sa na ňom však tiež komunita, ktorá disponuje mobilnými, alebo statickými detektormi rádioaktívneho žiarenia. Detektormi je monitorovaná rádioaktivita v mieste kde sa práve nachádzajú a dáta sú verejne vyobrazované na mape v jednotákc μSv/h.
Môj stav: Mám v dlhodobom pláne vyrobiť detektory a umiestniť ich v našich firemných autách. - atlas.ripe.net – Pomocou komunity je budovaná najväčšia sieť na monitorovanie stavu internetu. RIPE Atlas používa celosvetovú sieť sond, ktoré merajú internetovú konektivitu, dostupnosť a poskytujú informácie o stave internetu v reálnom čase.
Môj stav: Vo firme pripravujeme inštaláciu sondy na virtuálnom stroji. - pine64.org – nejde až tak o projekt v zmysle zapojenia sa komunity prispievaním dát, ale ide o pekný projekt HW riešení na ktorom sa významne podieľajú nadšenci zo sveta elektroniky a IT.
Môj stav: naša firma poskytuje fyzický priestor, elektrinu a internetové pripojenie pre celý WEB a podporu Pine64.